Karimatky

Pokud budeš někdy nocovat venku v přírodě, jistě oceníš karimatku. Je hned několik typů karimatky, takže máš z čeho vybírat. Asi nejběžnější(nejoblíbenější) jsou karimatky pěnové a alumatky(tyto jsou levné). Pak jsou tu i takové karimatky, které zaručují dokonalejší izolaci od studené a občas hrbolaté země, nazývají se samonafukovací.

Alumatka


Alumatka má velkou výhodu, a to tu, že se dá složit(stočit) do malého balíčku(ruličky). Tím se pak vejde do každého batohu. Další výhodou je, že její váha je prakticky zanedbatelná, a tak se dá nosit úplně všude. Dobře chrání spacák před špínou a vlhkem. Buhužel její velká nevýhoda je, že při jejím použití ucítíš i ten nejmenší kamínek a každičkou nerovnost, kterou budeš mít pod sebou. Alumatka je dost tenka, takže tě moc neochrání proti zimě(chladu).
Při použití alumatky nezapomeň, že stříbrná strana patří nahoru.

Pěnová karimatka


Pěnová karimatka je mnohem měkčí než alumatka a tak při spaní neucítíš kdejaký kamínek či nerovnost. Bohužel tato karimatka zabírá podstatně více místa, ale pokud se sbalí(stočí) do ruličky, tak pak není problém ji na batoh připevnit(třeba bokem, nebo upevnit nahoře batohu). Jinak velmi dobře izoluje i od zimy.

Samonafukovací karimatka


Samonafukovací karimatka(SK) má nejlepší izolační vlastnosti. A jak tyto karimatky fungují?
SK má pěnový materiál s extrémě otevřenými póry(Molitan, Rubex...atd.) zalaminovaný do nepropustné tkaniny.Tento pěnový materiál do sebe po otevření ventilu v rohu karimatky nasává vzduch a rozpíná se. SK se doplňuje závěrečným dofouknutím na požadovanou pevnost a uzavřením ventilu. Při skládání SK se nejdříve uvolní ventil, tlakem na SK se vzduch vyhání ven a uzavřením ventilu se zabrání opětovnému nasávání vzduchu. Poté se teprve karimatka složí nebo sroluje.
SK má jednu nevýhodu a to tu, že pořizovací cena několikanásobně převyšuje cenu jiných karimatek.


Aktuality

! DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ !
  • Do 15. ledna je potřeba registrační poplatek na rok 2020, který činí 600 Kč.
19.12.2019
  • Aktualizovány odkazy.
17.12.2019
  • Aktualizována karta akcí.
  • Aktualizována karta Kontaktů-vedoucích.

Odkazy

počítadlo.abz.cz